Блокирани инстаграм-профилите на неколку руски официјални лица

Од:

Блокадата на инстаграм-профилот на Рамзан Кадиров, претседател на Чеченија, е поради тоа што тој е на списокот санкции воведени од САД, изјави претставник на компанијата „Фејсбук“.

Од „Фејсбук“ изјавија дека тие се американска компанија и дека дејствуваат „во рамки на законите на САД за санкции“.

Компанијата потврди дека истото го направиле со профилите и на други лица кои се под санкции.

Покрај на Кадиров, денеска исто така блокирани се и инстаграм-страниците на уште неколку руски официјални лица, како Мохамед Даудов, спикер на парламентот на Чеченија, Абузајд Висмурадов, вицепремиер на републиката, како и на Адам Делимханов, пратеник во руската Дума.

Би можело да ве интересира

Властите во САД планираат да ја забранат кинеската апликација ТикТок

А1он

Двејн Џонсон најскапо платен „инфлуенсер“ на Инстаграм

Ана Ололовска

Уапсени Иранци кои сакале да продаваат бебиња преку Инстаграм

А1он

Инстаграм го потиснува Твитер, сè повеќе станува извор на информации

Ана Ололовска

Твитер ги отстранува профилите од повеќе земји кои шират дезинформации и говор на омраза за време на пандемијата

А1он

Фејсбук и Инстаграм ја намалија брзината на проток на видео-содржините во Европа

Ана Ололовска