Блокирана задолжителната вакцинација на илјадници здравствени работници во 10 американски држави

Од:

Федералниот суд вчера ја суспендираше одлуката на американската Влада за наметнување задолжителна вакцинација против Ковид-19 на илјадници здравствени работници во 10 држави, кои беа првите што поднесоа жалба против таквото барање.

dobivaj vesti na viber

Во судската одлука се вели дека федералните Центри за медицинска нега и помош немаат експлицитни овластувања од Конгресот да воведат задолжителни вакцини за давателите на здравствени услуги кои учествуваат во двете владини програми за здравствена заштита на стари и изнемоштени лица, лица со посебни потреби и сиромашни.

Прелиминарната одлука, издадена од федерален судија во Сент Луис, се однесуваше на група од десет држави кои поднесоа заедничка жалба: Алјаска, Арканзас, Ајова, Канзас, Мисури, Небраска, Њу Хемпшир, Северна Дакота, Јужна Дакота и Вајоминг. Слични случаи се водат и во други држави.

Правилата усвоени од федералната Влада бараат вакцинација против Ковид-19 на повеќе од 17 милиони вработени низ целата земја во околу 76.000 здравствени установи и даватели на здравствена заштита во домовите, кои се финансирани од владините здравствени програми. Вработените мора да ја примат првата доза вакцина до 6 декември, а втората до 4 јануари.

Би можело да ве интересира

Бразилската полиција го обвини Болсонаро за ширење антиваксерски изјави

А1он

САД ќе почнат трговски преговори со Тајван

Лиз Чејни најави кандидатура за претседател на САД „за да спречи Трамп да влезе во Белата куќа“

Ана Ололовска

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри