Близу брегот на Нигерија се преврте брод со 166 луѓе, само две преживеале

Од:

Дрвен брод со 166 патници и членови на екипажот се преврте на околу 40 наутички миљи од брегот на североистокот на Нигерија, а само две лица преживеале, соопштија локалните служби за вонредни ситуации.

dobivaj vesti na viber

Преживеале една жена и дете, јавуваат западни медиуми.

Бродот исполовил во петокот од градот Орон во државата Риверс, а пловел кон Габон во централна Африка. Дејвид Акате од службата за вонредни ситуации во државата Риверс потврди за инцидентот.

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Leave a Comment

2 + sixteen =