Блинкен в четврток во Берлин

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе го посети Берлин в четврток на 20 јануари, каде ќе се сретне со германскиот канцелар Олаф Шолц и со министерката за надворешни работи Аналена Бербок, објави телевизијата Н-ТВ, повикувајќи се на свои извори.

dobivaj vesti na viber

Според телевизискиот канал, главна тема на разговорите ќе биде ситуацијата околу Украина.

Бербок вчера го посети Киев, а денеска во Москва ќе оствари средба со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Извори: Германската Влада ќе го одложи гласањето за зголемување на воениот буџет

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он