Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Од:

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во телефонски разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека сите страни вклучени во прашањата околу Украина треба да останат смирени и да се воздржат од дејствија кои поттикнуваат тензии и криза.

dobivaj vesti na viber

„Безбедноста на една земја не може да биде на штета на безбедноста на другите земји, а регионалната безбедност не може да се гарантира со зајакнување или дури и проширување на воените блокови“, му нагласил Ванг на Блинкен, јавија американски медиуми.

Во исто време, Блинкен ги истакнал глобалните безбедносни и економски ризици кои би можеле да произлезат од наводната натамошна руска агресија. „Секретарот Блинкен рече дека деескалацијата и дипломатијата се единствениот одговорен пат напред“, наведе портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс во соопштение.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Конгресот на САД ќе се обиде до август да го ратификува зачленувањето на Финска во НАТО

Ана Ололовска