Блинкен: Преговорите со Иран достигнаа точка на итност

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Берлин изјави дека преговорите за иранската нуклеарна програма достигнале точка на итност.

dobivaj vesti na viber

Тој предупреди дека е неопходно да се заземе поинаков курс кон Техеран, доколку не се постигне напредок.

– Постои вистинска итност и сега навистина е прашање на недели кога ќе утврдиме дали можеме или не да се вратиме на взаемното почитување на договорот, рече Блинкен, мислејќи на нуклеарниот договор од 2015 година.

Блинкен ова го изјави на заедничка прес-конференција со германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Затворени училишта и владини канцеларии во Иран поради песочна бура

Ана Ололовска

Преговорите за иранската нуклеарна програма продолжуваат, позитивни сигнали дека може да биде постигнат договор

Ана Ололовска

Во Иран уапсени 22 лица кои протестираа поради зголемување на цените на основни прехранбени производи

Ана Ололовска

Париз бара итно ослободување на двајца Французи уапсени во Иран

Ана Ололовска

Башар ал Асад во посета на Иран

Ана Ололовска

ЕУ: Последен обид да се спаси иранскиот нуклеарен договор

Ана Ололовска