Блинкен: Катар се согласи да ги застапува интересите на САД во Авганистан

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Катар се согласил да ги застапува американските интереси во Авганистан, откако во август беше затворена Амбасадата на САД во Кабул.

dobivaj vesti na viber

– Катар ќе формира оддел за заштита на американските интереси во рамките на сопствената Амбасада во Кабул, со цел да обезбеди конзуларни и други услуги за американските граѓани во Авганистан, истакна Блинкен.

Исто така Катар ќе ја преземе одговорноста и за безбедноста и заштитата на сега веќе празните американски дипломатски објекти во главниот град на Авганистан.

САД имаат бројни договори за застапување на интереси во земји каде што немаат дипломатско претставништво. Швајцарија ги застапува американските интереси во Иран, Шведска во Северна Кореја, а Чешка во Сирија.

Тоа што Катар ќе ги застапува интересите на САД во Авганистан укажува дека администрацијата на Џо Бајден оценува дека во блиска иднина нема повторно да отвори Амбасада во Кабул.

Би можело да ве интересира

Блинкен: НАТО е посилен и пообединет отколку било кога во последните 30 години

А1он

Блинкен и честиташе на Албанија 110-годишнината од независноста и 100 години дипломатски односи

А1он

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паника во Катар, голем пожар во навивачкото село

Ана Ололовска

Блинкен: Ограничувањето на цените ќе помогне во ограничувањето на профитот на Русија

Блинкен ќе учествува на Самитот на Г7 во Германија

А1он