Благајник запомнил податоци од 1.300 кредитни картички, па крадел од парите

Од:

Благајник од Токио користејќи го своето „фотографско паметење“, успеал да запомни податоци од кредитни картички на 1.300 купувачи, со цел – да краде од нивните пари.

Засега неидентификуваниот маж, работел скратено работно време во шопинг-центар. Бил фатен минатата седмица, откако со туѓа картичка преку интернет купил чанта вредна 2.600 долари, јави Си-Eн-Eн.

Човекот е в притвор и не се знае дали има ангажирано адвокат.

Би можело да ве интересира

Верижен судир на 130 возила во Јапонија

Зголемена е стапката на самоубиства во Јапонија во текот на вториот бран од пандемијата

Ана Ололовска

Големи јапонски компании бараат поамбициозен план за обновливи извори на енергија

Ана Ололовска

Јапонскиот премиер истакна дека ќе продолжат подготовките за Олимписките игри во Токио

Ана Ололовска

Јапонија ја проширува вонредната состојба во уште седум префектури

Ана Ололовска

Мнозинството Јапонци не сакаат летово да се одржи Олимпијадата во Токио

Жарко Настоски