„Бизнис инсајдер“: Фејсбук погрешно ги филтрира објавите за коронавирусот

Од:

Голем број корисници на социјалните мрежи вчера се пожалија дека Фејсбук ги блокира нивните легитимни статии и медиумски содржини за новиот коронавирус, објави „Бизнис инсајдер“, додавајќи оти најверојатно станува збор за „баг“ (грешка) во филтрите за „спам“ на Фејсбук.

Корисниците на Фејсбук вчера на Твитер објавија дека не се во можност да објават статии и содржини за Ковид-19 од „Бизнис инсајдер“, „БазФед“, „Атлантик“ и „Тајмс оф Израел“.

Фејсбук не одговори иако беше запрашан од „Бизнис инсајдер“.

Весникот наведува дека поради новиот коронавирус голем број модератори на Фејсбук се испратени дома и социјалната мрежа се потпира на автоматизираните програмски алатки.

Би можело да ве интересира

Ердоган го послуша гласот на народот- нема полициски час за време на викендот

Ана Ололовска

Поради коронавирусот во Словенија биле откажани голем број операции и медицински прегледи

Ана Ололовска

Шпанија: Регионалната Влада на Арагон осудена за необезбедена заштитна опрема за здравствените работници

Ана Ололовска

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Ана Ололовска

Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Ана Ололовска

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Ана Ололовска