Бионтек ќе гради фабрика за вакцини во Африка

Од:

Германската компанија Бионтек, која разви вакцина против коронавирус со американскиот фармацевтски гигант Фајзер, денеска соопшти дека следната година планира да почне со изградба на фабрика за вакцини во Африка.

Не е познато ќе се наоѓа објектот, но Бионтек соопшти дека работи со властите во Руанда и Сенегал и планира да почне со изградба „во средината на 2022 година“.

Првично, фабриката ќе има капацитет да произведува околу 50 милиони дози вакцини годишно, соопшти германската компанија.

Би можело да ве интересира

Киријакидис: Во шест земји на ЕУ, помалку од 55 отсто се вакцинирани, а тоа е опасно за останатите членки

А1он

Полска од први март ќе воведе задолжителна вакцинација за одделни сектори

А1он

ВИДЕО: Хаос во Москва поради расправија за маски – две лица загинаа, а тројца се повредени

А1он

Данскиот министер за здравство позитивен на Ковид-19

А1он

Клуге: Задолжителната вакцинација против коронавирус е апсолутна последна опција

А1он

Клуге: Секој десетти човек во Европа ќе биде заразен со Ковид-19 до крајот на оваа недела

Ана Ололовска