Бин Зајед: ОАЕ ја надминаа кризата со Ковид-19

Од:

Престолонаследникот на Абу Даби, Мохамед бин Зајед денеска изјави дека во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) месецов се регистрирани најмал број заразени со Ковид-19 од летото минатата година, што значи дека е надмината кризата со коронавирусот.

– Сакам сите да Ве уверам дека нашите животи мора да се вратат во нормала, посочи бин Зајед.

Помалку од 200 нови случаи на Ковид-19 се пријавени во седумте емирати на ОАЕ овој месец, што најмала бројка од август минатата година.

Иако животот во ОАЕ во голема мера се врати во нормала се уште во сила е носење маски и држење на социјална дистанца.

Во ОАЕ регистрирани се над 737,000 инфицирани лица со Ковид-19 и 2.104 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар во облакодер во Емирати, жар летал низ целиот град

Шеикот Мохамед бин Зајед избран за нов претседател на ОАЕ

Прва посета за израелски претседател на Обединетите Арапски Емирати

Обединетите Арапски Емирати официјално го прекинаа бојкотот на Израел

А1он

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

А1он

Емисија за насилство и сиромаштија во ОАЕ тргната од програма