„Билд“: САД со нови санкции против Русија доколку ескалира ситуацијата во Украина

Од:

САД предложија нови санкции против Русија во случај на ескалација на ситуацијата во Украина. Тие се однесуваат на ограничувањата на извозот на суровини и оружје и ограничувања на дипломатските контакти, пишува „Билд“, повикувајќи се на сопствени извори.

dobivaj vesti na viber

Според весникот, планот за санкции, претставен во Берлин, го подготвил шефот на ЦИА Вилијам Барнс. Планот на западните сојузници им го „објаснил“ американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Станува збор за „блокирање на руските трговски патишта низ светот“, блокирање на снабдувањето со суровини од Русија, „прекин на патиштата за снабдување“ и „драстично намалување на персоналот на руските амбасади во западните земји“.

Очекуваната економска штета за Русија од воведувањето на овие санкции се очекува да достигне 50 милијарди долари, објави „Билд“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американската министерка за финансии ги повика европските сојузници да заземат заеднички став за Кина

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

Влада: Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Катерина Павлова-Николовска

Русија го напушта Советот на државите од Балтичкото Море

Русија планира да ги напушти Светската здравствена и Светската трговска организација

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија