„Bild“: Германија ќе ги зголемува пензиите во следните четири години

Од:

Германската Влада планира во следните четири години значително да ги зголеми пензиите, објави „Bild“.

Весникот не напоменувајќи за извор на веста, тврди дека се очекува Владата на 28-ми ноември да одобри зголемување на пензиите.

Конзервативната Влада планира зголемување на пензиите за 8,27 отсто во западните покраини до 2016-та година и 11,01 отсто во покраините кои некогаш беа во состав на источна Германија.

„Bild“ објави дека во 2013-та година пензионерите во источните покраини ќе добијат пензии повисоки за 3,49 отсто што е најмногу од 1997-ма година додека во западните само еден отсто, а во 2015-та – 2,55 отсто. Доколку биде потврдено, тоа ќе биде најголемо зголемување на пензиите од 1993 година.

Би можело да ве интересира

Германскиот канцелар Шолц на четиридневна турнеја низ Јужна Америка

Ана Ололовска

Двајца Срби запознале маж преку страница за запознавање, па го убиле

Писториус: 100 милијарди евра не се доволни за покривање на потребите на германската војска

Горан Наумовски

Напаѓачот во возот во северна Германија е осудуван Палестинец, кој пред шест дена излегол од затвор

Во Германија уапсен второосомничен во случајот на шпионирање за Русија

А1он

Напад со нож во воз во Германија, двајца загинати и петмина повредени

Ана Ололовска