„Билд“: Германија се подготвува за вакцинација до пред крајот на годината

Од:

Германија се подготвува да почне вакцинација против новиот коронавирус пред крајот на годината, објави Билд.

Министерството за здравство планира да формира 60 специјални центри каде што ќе се вршат вакцинации. Според Билд, Министерството побарало од 16 сојузни држави да достават можни адреси на тие центри до 10 ноември.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан претходно изјави дека очекува вакцината против Ковид-19 да биде готова во првиот квартал од следната година. Тој додаде дека германски BioNTech е близу до добивање одобрение за својата вакцина.

Би можело да ве интересира

Речиси 700 починати од Ковид-19 во Британија – најмногу во последните шест месеци

Жарко Настоски

Ветеринарен експерт на СЗО сака повторно да ги испита првите случаи на Kовид во Вухан

Жарко Настоски

Кон: Ситуацијата во Србија е критична, мерките во секој случај беа задоцнети

Жарко Настоски

СЗО: Да се одложат празничните собири низ Јужна и Северна Америка

Жарко Настоски

704 новозаразени и деветмина починати од Ковид-19 последните 24 часа

Жарко Настоски

Хрватска: Новите рестриктивни мерки ќе траат најмалку до Божиќ, вели премиерот Пленковиќ

Жарко Настоски