Бил Гејтс прими вакцина против коронавирусот

Од:

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, ја прими првата доза од вакцината против коронавирус. За ова тој денеска соопшти на Твитер и објави фотографија.

Гејтс наполни 65 години и со тоа влезе во делот од популацијата на САД кој се смета за ризична група и има приоритет во вакцинирањето.

-Неделава ја примив првата доза и се чувствувам прекрасно, истакна милијардерот.

Тој им се заблагодари на „научниците, волонтерите, регулаторите и здравствените работници од првите борбени линии заради кои дојдовме до ова“.

Тој не откри која од достапните вакцини ја примил.

Би можело да ве интересира

МЗ: Вчера се аплицирани 13.232 вакцини

А1он

Израелско истражување: Третата доза вакцина има слични нуспојави како втората

Забрзана вакцинација на ученици во Шпанија

А1он

Трамп: Јас сум голем фан на вакцините

А1он

Сè повеќе земји воведуваат трета доза од вакцината против Ковид

А1он

Макрон најави сто милиони евра и 500 илјади вакцини за Либан