Бил Гејтс предупредува: Подгответе се за уште полошо

Од:

Бил Гејтс предупредува дека во иднина би можеле да се соочиме со вирус кој е подеднакво заразен, но со многу поголема стапка на смртност.

dobivaj vesti na viber

Основачот на Мајкрософт ги повика богатите земји да инвестираат милијарди долари во развој на вакцини за да можеме да се подготвиме за следната глобална епидемија.

Гејтс рече дека иако делта и омикронските варијанти на Ковид 19 се едни од најзаразните вируси досега, овoj може да биде со многу повисока стапка на смртност, пишува Фајненшл Тајмс.

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс и британскиот Wellcome Trust донираа 300 милиони американски долари на Коалицијата за иновации во подготовка за епидемија (CEPI), која помогна да се формира програмата Covax, која обезбедува вакцини за земјите со низок и среден приход.

Организацијата работи на собирање 3,5 милијарди долари за да го намали периодот за добивање на новата вакцина на само 100 дена. Гејтс рече дека светските приоритети се „чудни“ и дека денес филантропите и богатите влади мора да се вклучат во решавањето на проблемот со нееднаквата распределба на вакцините.

„Кога станува збор за трошење милијарди за да се спасат трилиони во смисла на економска штета и десетици милиони животи, би рекол дека тоа е прилично добра полиса за осигурување“, рече Гејтс, истакнувајќи дека таквиот навидум огромен напор, дури и во економска смисла, би спречил многу полоша штета“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Кина го објави првиот смртен случај од корона по речиси половина година

Ана Ололовска

Во Пекинг расте бројот на заразени со коронавирус, се воведуваат нови мерки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Гневни луѓе во Кина протестираа против карантинот, уриваат бариери поставени од властите

А1он

Во Кина нови 17.909 случаи со коронавирус

Ана Ололовска