Бил Гејтс: Моето богатство од 109 милијарди долари покажува дека економијата не е фер

Од:

Бил Гејтс, вториот најбогат човек на светот кој според „Форбис“ тежи 108,8 милијарди долари, вели дека неговото екстремно високо богатство не е фер.

„Разликата меѓу највисоките и најниските примања во САД е многу повисока отколку што беше пред 50 години“, напишал Гејтс на својот блог.

Тој пишува дека бил исклучително наградуван за неговата работа, додека многу други кои работат вредно, мораат да се мачат за да заработат и да живеат пристојно.

За да се реши овој проблем, пишува Гејтс, американската влада треба да ги зголеми даноците за богатите.

„Јас се залагам за даночен систем во кој, ако имаш повеќе пари, ќе плаќаш повисок данок. Мислам дека богатите треба да плаќаат многу повеќе отколку сега, а тука влегуваме и јас и Мелинда“, пишува Гејтс, мислејќи на својата сопруга.

Би можело да ве интересира

Бил Гејт во 2020 година го напуштил „Мајкрософт“ поради афера со вработена

Бил Гејтс во младоста бил „азган“, открива негов биограф

Жарко Настоски

Бил Гејтс ја исплати Мелинда ден по разводот, на сметка ѝ легнале акции вредни 1.8 милијарди долари

Жарко Настоски

Мелинда барала развод, нема предбрачен договор – објавени документите за разделбата на Гејтсови

Жарко Настоски

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години во брак

Жарко Настоски

Бил Гејтс и СЗО имаат нов план за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Катерина Павлова-Николовска