Би-би-си ги повлекува своите новинари од Русија

Од:

Британскиот јавен сервис Би Би Си денеска објави дека ги повлекува сите свои новинари од Русија за да ја гарантира нивната „безбедност“ по усвојувањето на законот кој предвидува затворски казни во случај на ширење „лажни информации за армијата“ и блокирање на неговата веб-страница на руски јази во рамки на руската инвазија врз Украина.

Оценувајќи дека Москва веројатно сака да го „криминализира независното новинарство“, генералниот директор на Би Би Си, Тим Дејви истакна во соопштението дека „не постои друг избор освен времено суспендирање на работата на сите новинари на Би Би Си Њуз“ на територијата на Русија.

Тој нагласи дека рускиот сервис на Би Би Си ќе продолжи да известува надвор од Русија.

Руските власти денеска го ограничија пристапот до веб-страниците на четири независни медиуми, зајакнувајќи ја контролата врз информациите додека Москва спроведува инвазија на Украина.

Според регистарот на медиумскиот регулатор (Роскомнадзор), во Русија е ограничен пристапот до сајтот на руски јазик на британскиот Би Би Си, сајтот на германската радио и телевизија Дојче веле (DW), како и до веб-страниците на Медуза и Радио Свобода, рускиот огранок на Радио Слободна Европа.

Руската Државна Дума денеска едногласно ги усвои измените на Кривичниот законик, според кои е предвидена казна затвор до 15 години за изнесување лажни информации за дејствијата на руската армија во воените операции и за дискредитација на војската.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Американски волонтер загина во Бахмут

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

Горан Наумовски

Кремљ: Не е точно дека шефот на ЦИА ни понудил таен мировен договор

Ана Ололовска

Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече на дното

Ана Ололовска