Бездомник извадил нож на аеродромот во Париз, полицијата го уби

Од:

Полицаец утрово на аеродромот Шарл де Гол во Париз уби маж кој пред себе извадил нож, соопштија извори од аеродромот.

dobivaj vesti na viber

„Утрово полициски службеници неутрализираа лице кое претставувало закана и било вооружено со ладно оружје на аеродромот „Роаси Шарл де Гол“, објави париската полиција на својот Твитер профил.

Инцидентот се случил околу 08:20 часот. Чуварите го предупредиле бездомникот да се оддалечи, а полицијата била повикана да помогне, изјави извор од аеродромот. Мажот се оддалечил, а потоа се вратил и извадил нож.

“Висок човек замавна со предмет што личеше на нож кон полицијата. Беше предупреден, но тој се приближи и полицаецот пукаше. Беше испукан само еден истрел”, изјави фотограф на агенцијата Франс прес, кој бил сведок на инцидентот.

Би можело да ве интересира

Три лица загинаа откако тинејџер пукал во две училишта во Бразил

Оружен инцидент во Флорида: Еден убиен, а друг е ранет

(ВИДЕО) Полицијата во Истанбул ликвидира сомнителна жена во метрото

Горан Наумовски

Француските железничари излегуваат на штрајк за поголеми плати

А1он

Пукање во Чикаго за време на прославата на Ноќта на вештерките, меѓу повредените има и деца

Француските власти ги повикаа музеите да бидат внимателни поради еколошките активисти