Безбедносната зона околу Запорожје спречи нуклеарна катастрофа

Од:

Планот за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа во Запорожје ќе помогне да се спречи нуклеарна катастрофа, објави Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

„Со запирање на гранатирањето во и надвор од зоната околу најголемата електрана во Европа, може да помогне да се избегне нуклеарна катастрофа“, соопшти МААЕ.

МААЕ вели дека иако областа околу централата е релативно мирна во последните недели по интензивното гранатирање, јасна воена активност може да се види во близина на објектот, што укажува на тековните ризици за нуклеарната безбедност.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Силна експлозија на Крим, украинските сили извршиле напад врз воздухопловната база Џанкој

Путин: Го почитуваме планот на Кина за Украина, ќе го разгледаме

Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Македонските „Сухои“ донирани на Украина, ама корист само за резервни делови

Горан Наумовски

Членките на ЕУ планираат да достават еден милион артилериски гранати во Украина

Путин го поздрави кинескиот план за Украина