Берлин против создавање независна курдска држава во северен Ирак

Од:

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер се изјасни против идејата за создавање независна курдска држава на територијата на северен Ирак.

– Создавањето независна држава на Курдите би довело до допоплнителна дестабилизација на регионот и можно е да предизвика тензии и во државите соседи на Ирак, изјави Штајнмајер во интервју за весникот на „Билд ам Зонтаг“, потсетувајќи дека значителни курдски малцинства има и во Турција и Сирија.

Шефот на германската дипломатија изрази надеж дека Ирак ќе опстане како единствена држва и се заложи за формирање на ирачка влада на национално единство во која би биле застапени претставници на сите етнички и верски заеници и на сите региони.

– Создавањето на нова влада во која ќе бидат претставни сите региони и религии во земјата и која ефикасно ќе може да се справи со екстремистите од Исламсата дрѓава, веројатно е последната шанса за зачувување на единството на Ирак, смета Штајнмајер.

Би можело да ве интересира

Германскиот канцелар во телефонски разговор со Ердоган вети поголема помош за Турција

Ана Ололовска

Штајнмаер вели дека германската демократија мора да се направи поотпорна

Ана Ололовска

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Норвешка ќе нарача 54 тенкови Леопард од Германија

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во компанијата „Кока-Кола“ во Германија

Ана Ололовска

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ