Берлин: Франција да го отстапи на ЕУ постојаното место во Советот за безбедност на ОН

Од:

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц денеска изјави дека постојаното место на Франција во Советот за безбедност на ОН треба да стане европско, за ЕУ да може „да зборува со еден глас“.

– Ако сериозно ја сфаќаме Европската унија, ЕУ мора да зборува со еден глас во Советот за безбедност на ОН. На среднорочен план местото на Франција треба да се трансформира во место на ЕУ, рече Шолц, кој е и министер за финансии.

Тој говореше за иднината на Европа во Хумболт Универзитетот во Берлин, јави ДПА.

– Во замена за постојаното место на Франција, на функцијата шеф на делегацијата на Европската унија во ОН може да биде резервирано за Французин, смета Шолц.

Тој сепак, призна дека не е лесно да се оствари оваа идеја.

– Свесен сум дека потребно е уште многу работаа за да биде убеден Париз, додаде германскиот политичар, но додаде дека тоа е „храбра и мудра цел”.

Би можело да ве интересира

Француската полиција уапси Финец, осомничен за кражба на податоци на пациенти

Горан Наумовски

Норвешка ќе нарача 54 тенкови Леопард од Германија

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во компанијата „Кока-Кола“ во Германија

Ана Ололовска

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

Силен ветер и снег предизвикаа хаос на патиштата во Баварија