Бенет: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

Од:

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска на владина седница на која присуствуваше германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека светот не може да биде неутрален во однос на Иран.

„Иранската нуклеарна програма напредуваше повеќе од било кога. Светот чека, Иранците купуваат време и центрифугите се вртат”, рече Бенет, предупредувајќи дека изгледите Иран да се вооружи со нуклеарно оружје не е само стратешки, туку и егзистенцијален предизвик за Израел.

Меркел доцна синоќа пристигна во проштална посета на Израел и рече дека има среќа да има клучна улога во зајакнувањето на односите меѓу двете земји по ужасите на холокаустот во Втората светска војна, во кои беа убиени шест милиони Евреи.

Канцеларката пристигна во Израел по седми пат на крајот од нејзиниот 16-годишен мандат, обележан со речиси непоколеблива поддршка за Израел.

Би можело да ве интересира

Оптимизам на претставниците на ЕУ по обновувањето на преговорите за заживување на договорот со Иран

А1он

Израел ги предупреди големите сили: Претпазливо поради нуклеарната уцена на Иран

А1он

Меркел, Фон дер Лајен и Тедрос: На светот му е потребен нов договор за пандемии

Ганц: Поддржувам поширок, посилен и подолготраен нуклеарен договор на светските сили со Техеран

Ана Ололовска

Њујорк тајмс: САД со предупредување до Израел дека нападите врз иранската нуклеарна програма се непродуктивни

Ана Ололовска

Чистач во домот на израелски министер обвинет за шпионажа во корист на Иран

Ана Ололовска