Белорускиот министер за одбрана: Западот и НАТО се подготуваат за војна

Од:

Белорускиот министер за одбрана Виктор Хренин рече дека, под превезот на замислена „закана од исток“, земјите на НАТО и соседните земји на Белорусија не само што се милитаризираат, туку се подготвуваат за војна.

dobivaj vesti na viber

„Тие ја подготвуваат својата инфраструктура, ги подготвуваат своите војници. Имаме конкретни податоци. Постојано ја следиме ситуацијата, гледаме што прават. Врз основа на тоа, развиваме конкретни и соодветни мерки за одговор“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Белоруската лидерка Калесникава од затвор ненадејно префрлена во болница

НАТО изрази одлучност за испраќање поголема поддршка за Украина

Блинкен: НАТО е посилен и пообединет отколку било кога во последните 30 години

А1он