Белоруски опозиционер осуден на 14 години затвор поради корупција

Од:

Белорускиот опозициски лидер Виктор Бабарико, кој планираше да учествува на претседателските избори во август 2020 година против Александар Лукашенко, но беше уапсен неколку недели претходно, денеска е осуден на 14 години затвор поради корупција.

– Виктор Бабарико е осуден на 14 години затвор, а казната ќе ја издржува в затвор со зголемена безбедност, објавија приврзаниците на опозицијата на Твитер.

Бабарико е осуден за примање поткуп и перење пари, објави белоруската невладина организација Вјасна, повикувајќи се на пресудата на Врховниот суд.

Бидејќи пресудата беше изречена од Врховниот суд, на Бабарико не му е дозволено да поднесе жалба.

Би можело да ве интересира

ОН: Ужасни услови за мигрантите на границата меѓу Полска и Белорусија

А1он

ВИДЕО: Белоруската опозициска лидерка Марија Колесникова осудена на 11 години затвор

Полска прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија

А1он

Лукашенко: Русија ќе ни испрати авиони, хеликоптери, противвоздушни системи

А1он

Главната опозиционерка во Белорусија се соочува со 12 години затвор

А1он

Полската Влада предложи воведување вонредна состојба на границата со Белорусија

А1он