Белорусија распоредува воени сили како одговор на можни терористички акции

Од:

Белорусија планира да премести воена опрема и безбедносни сили како одговор на можни терористички акции, објави Советот за безбедност на Белорусија.

Во соопштението се наведува дека поради планираните воени вежби, сообраќајот на некои делници и патишта ќе биде забавен, пренесе Ројтерс.

Не е соопштено во кои делови од земјата ќе се одржуваат воените вежби.

Украина предупредува дека Русија и Белорусија планираат нов упад на руската армија преку украинско-белоруската граница и поради тоа во последните недели во Белорусија се одржуваат воени вежби.

„Непријателските единици се обучуваат на полигоните на Република Белорусија за да продолжат со руските напади од белоруска територија“, се наведува меѓу другото во соопштението на украинскиот Генералштаб објавено на социјалната мрежа Фејсбук.

Минатата недела рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу разговараше со својот белоруски колега Виктор Хренин за воената соработка.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје