Белорусија: Полска задржува возила на граница и ги прекршува договорите

Од:

Минск ја обвини Варшава дека намерно го забавува движењето на камиони и автомобили во Европската унија на нејзината граница, велејќи дека Варшава не ги спроведува билатералните договори.

„Од петокот, линијата пред единствениот отворен граничен премин на белоруско-полската граница е двојно зголемена и сега изнесува вкупно 1.000 автомобили“, соопштија белоруските власти. Полска се уште не одговорила на обвинувањата.

Тврдењата доаѓаат неколку дена откако Владимир Путин објави дека ќе постави тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, која е контролирана од неговиот сојузник Александар Лукашенко.

Трансферот на оружје во земјата на поранешниот Советски Сојуз наиде на осуда од НАТО и Украина.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Еден рудар загина, петмина се повредени во подземен земјотрес во полски рудник

Украинците тврдат дека спречиле упад на руски диверзанти од Белорусија

Катерина Ѓуровски