Белорусија почна со масовно производство на „Спутник V“

Од:

Белорусија објави дека започна со масовно производство на руската вакцина „Спутник V“.

Белоруската државна фармацевтска компанија „Белмедпрепарати“ ќе произведува до 500.000 дози од таа вакцина месечно.

Генералниот директор на таа компанија, Сергеј Беjајев, изјави дека првата серија ќе биде достапна на крајот на април.

Белорусија, како втора земја по Русија, издаде одобрение за „Спутник V“.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко не воведе „заклучување“ или други ограничувања поради пандемијата на коронавирус.

Неговиот став разлути многу Белоруси и го зголеми незадоволството во јавноста од неговото авторитарно владеење. Земјата со 9,5 милиони жители забележа скоро 315. 000 потврдени случаи на зразени со коронавирус и 2.193 смртни случаи од Ковид-19 .

Би можело да ве интересира

Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

Ана Ололовска

Србите преку Брисел дознаа дека нивните власти му вовеле санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

ЕУ воведе четврти пакет санкции против Белорусија

Ана Ололовска

Македонците кои примија АстраЗенека во Србија мораат да се ревакцинираат во истиот град

Жарко Настоски

Брисел му воведува економски санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

И Брисел и АстраЗенека тврдат дека го добиле судскиот спор околу доцнењето на вакцините

Жарко Настоски