Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Од:

Русија во следните месеци ќе и достави на Белорусија ракетен систем Искендер-М, најави денеска рускиот претседател Владимир Путин пред средбата со белорускиот колега Александар Лукашенко во Санкт Петербург.

dobivaj vesti na viber

– Во следните месеци во Белорусија ќе го пренесеме тактичкиот систем Искандер-М, што може да користи балистички или крстосувачки ракети во конвенционалните и нуклеарните верзии, истакна Путин.

Украинската армија соопшти дека северниот пограничен регион на Украина, Чернигов денеска беше под „масовно бомбардирање“ од територијата на Белорусија. Во соопштението се наведува дека 20 ракети биле истрелани од територијата на Белорусија врз Десна.

Десна, мало село со население од околу 7.500 луѓе, се наоѓа на 70 километри северно од Киев и слично растојание јужно од границата на Украина со Белорусија.

Украинската разузнавачка служба денешниот напад го оцени како обид на Русија да ја вовлече Белорусија во војната во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

„Њујорк Тајмс“: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Ана Ололовска

Чешка како претседавач со ЕУ ќе предложи укинување на визите за Русите на ниво на Унијата

Ана Ололовска

Куќен притвор за руската новинарка која се противи на инвазијата во Украина

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот