Белорусија бара на заем 2 милијарди долари од Русија

Белорусија побарала уште две милијарди долари заем од Русија,од која од 2011 година веќе обезбеди 3,6 милијарди долари кредит, информираше денеска Александар Лукашенко, претседателот на Белорусија.

Тој посочи дека средствата ќе бидат наменети за модернизација на белоруските претпријатија, а од Москва добил уверување дека ќе се зголеми испораката на руска нафта за белоруските рафинерии од 21,5 тони на 23 милиони тони во 2013 година.

Инаку економијата на Белорусија се потпира на евтините руски енергенси и субвенции. Благодарениe на евтината руска нафта Белорусија во првата половина од годината го зголеми извозот на нафтени деривати за 40 проценти и со тоа ги зголеми своите девиозни резерви.

Би можело да ве интересира

Протести на опозицијата во Белорусија

Ана Ололовска

Белорусија сака подобри односи со САД, повикува враќање на дипломатите

Судски процес во Минск против уредничка на независен портал

Ана Ололовска

Во Русија уапсена Белорусинка која тврди дека ги знае „тајните на Трамп“

Наум Локоски

ЕУ бара укинување на смртната казна во Белорусија

Ана Ололовска

Лукашенко и се заканува на Русија

Ана Ололовска

Leave a Comment

fourteen + five =