Белгиски суд го одби барањето на Пуџдемон и Комин

Од:

Суд во Белгија одби да одговори на барањето на поранешните каталонски лидери Карлес Пуџдемон и Тони Комин кои бараа да се поништи европското барање за нивно екстрадирање во Шпанија.

Постапката е прекината додека Европскиот парламент не донесе одлука на двајцата, како членови на ЕП, да им го укине имунитетот.

Поранешниот каталонски лидер и неговиот министер за здравство од судот бараа да го отфрли евро налогот за нивно екстрадирање, но одговорот на белгискиот суд беше негативен, пренесе „Ел паис“.

Весникот наведува дека тоа значи дека евро налогот ќе биде замрзнат.

Укинувањето на имунитетот на двајцата каталонски лидери, се додава, е во рацете на Европскиот парламент кој таа одлука мора прво да ја одобри на седница на Одборот за правни работи, а потоа да се усвои во ЕП со мнозинство на гласови.

Би можело да ве интересира

Тора ги повика граѓаните на Љејда да го почитуваат карантинот

Ана Ололовска

Во Каталонија задолжително носење маска во јавност во сите ситуации

Ана Ололовска

Белгијанците потрошиле над 74 милиони евра за лекарски совети за време на пандемијата

Ана Ололовска

Белгија ги повика земјите од „Белата листа“ да ги почитуваат условите ако сакаат нејзините граници да бидат отворени

А1он

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Кралот Филипе изрази „најдлабоко жалење“ за белгиското колонијално минато во ДР Конго

Ана Ололовска