Белгиски адвокат ќе ги застапува интересите на Пуџдемон

Од:

Белгискиот адвокат Пол Бекерт изјави дека сменетиот каталонски лидер Карлес Пуџдемон се наоѓа во Белгија и откри дека тој ќе ги застапува неговите интереси.

Бекерт не потврди дали ќе биде поднесено барање за азил во Белгија од страна на Пуџдемон.

Тој во минатото бил адвокат на членовите на баскиската сепаратистичка организација ЕТА, пишува весникот „Вангардија“. Бекерт, кој е експерт за заштита на човековите права, им давал услуги на членовите на ЕТА за добивање меѓународна заштита во Белгија. Тој уверува дека „е добро запознат со случувањата во Шпанија“.

– Можно е Пуџдемон да побара азил, но не можам да предвидам каков ќе биде исходот од тоа барање, потврди адвокатот.

Бекерт нагласи дека во Белгија одлуката за тие прашања не ја носи Владата, туку независниот Генерален комесаријат задолжен за добивање азил.

Би можело да ве интересира

„Паис“: Пуџдемон ослободен по синоќешното апсење на Сардинија

А1он

Санчез: Пуџдемон мора да одговора пред лицето на правдата

А1он

Лидерот на каталонските сепаратисти Пуџдемон уапсен во Италија

Ана Ололовска

Белгија во Кривичниот законик го внесува поимот согласност во делото силување

Ана Ололовска

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Белгија: Синдикатите алармираат за опасност од социјална катастрофа поради цените

Ана Ололовска