Белгиската министерка за надворешни работи позитивна на коронавирусот

Од:

Белгиската министерка за надворешни работи Софи Вилмес денес соопшти дека е позитивна на коронавирусот.

– Мојот тест за Ковид-19 е позитивен. Заразата најверојатно се случи во кругот на семејството, имајќи ги предвид превентивните мерки што ги презедов надвор од дома, напиша Вилмес на Твитер.

Вилмес во петокот рече дека оди во самоизолација затоа што има симптоми на коронавирус.

На 12 октомври, таа присуствуваше на состанок со другите министри за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ во Луксембург.

Би можело да ве интересира

НАТО донира 60 респиратори во Албанија

Жарко Настоски

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски

Шпанските власти размислуваат за вонредна состојба и полициски час

Жарко Настоски

Претседателката на Европската комисија фон дер Лајен се самоизолира надвор од Белгија

Жарко Настоски

Рибарска екипа пристигнала во Нов Зеланд заразена со коронавирус

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Бугарија над илјада новозаразени од Ковид-19

А1он