Белгиска христијанска група бара забрана на ортаториумот за Јованка Орлеанка

Од:

Христијанската Фондација „Про Еурол Кристиана“ се обидува да ја спречи оперската куќа „Ла Моне“ во Брисел да го постави на сцена оратотиумот на Артур Хонегер „Јованка Орлеанка на клада“, оценувајќи дека ги навредува христијаните.

Во ораторимот Јованка Орлеанка се појавува во машка облека, а во една сцена е и гола.

Фондацијата покрена петиција со која се бара претставата на италијанскиот режисер Ромео Кастелучи да биде откажана.

Во писмото испратено до директорот на „Ла Моне“ Переру де Калуве и до белгискиот министер за култура Дидие Рејндер се наведува дека претставата ги навредува христијаните.

Клауве повикувајќи се на слободата на изразување изјави дека претставата ќе биде на репертоар од 5 до 11 ноември.

Би можело да ве интересира

Белгијанците потрошиле над 74 милиони евра за лекарски совети за време на пандемијата

Ана Ололовска

Белгија ги повика земјите од „Белата листа“ да ги почитуваат условите ако сакаат нејзините граници да бидат отворени

А1он

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Кралот Филипе изрази „најдлабоко жалење“ за белгиското колонијално минато во ДР Конго

Ана Ололовска

Секој дванаесетти Белгиец размислувал за самоубиство во изминатите три месеци

А1он

Студентска журка на угледен универзитет во Бриж предизвика гнев во Белгија

А1он