Белгија воведува построги мерки против Ковид-19

Од:

Поради зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот, белгискиот Совет за национална безбедност одлучи повторно да воведе построги мерки со цел да се спречи ширењето на заразата.

Наместо најавената „петта фаза“ на излез од вонредните мерки, белгиските власти донесоа одлука за заострување на правилата и нови ограничувања. Новите мерки се однесуваат на задолжителното носење заштитни маски на сите јавни места, но и на прометни улици и пазари, следење на контакти на клиенти во кафулиња и барови, како и скратено работно време на дежурни ноќни продавници.

Патниците што пристигнуваат во Белгија ќе треба да пополнат формулар 48 часа пред да влезат во земјата, а сите оние што доаѓаат од области што белгиските власти ги оценија како „епидемиолошки небезбедни“, ќе треба да бидат тестирани и да одат во карантин.

Во Белгија во јули е регистрирано забележително зголемување на бројот на заразени со коронавирусот.

Белгиските епидемиолози предупредуваат на „почеток на вториот бран“ на епидемијата, потсетувајќи на фактот дека во понеделникот на 13 јули се пријавени 216 нови случаи на Ковид-19, што е повеќе заразени отколку во средината на март кога беа воведени мерките за изолација.

Се додава дека овој пат најмногу се погодени младите луѓе на возраст меѓу 20 и 30 години и оти низ целата земја се регистрирани локални жаришта на болеста.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска