Белгија паузира со вакцината Џонсон и Џонсон под 41-годишна возраст

Од:

Здравствените власти на Белгија одлучија привремено да ја суспендираат вакцинацијата со Џонсон и Џонсон за лица под 41-годишна возраст откако почина млада девојка, јави дописничката на МИА од Брисел.

Пациентката била вакцинирана во странство со Џонсон и Џонсон, по враќањето во Белгија таа е примена во болница каде починала.

Според лекарите нејзината смрт може да е поврзана со вакцината на Џонсон и Џонсон бидејќи таа развила тромбоза веднаш потоа.

Поради ова Белгија одлучи од денеска да не ја употребува вакцината на Џонсон и Џонсон за пациенти под 41-годишна возраст додека не се расветли случајот. Вакцината ќе продолжи сепак да се користи за постари луѓе и за ранливи категории.

Би можело да ве интересира

Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

Жарко Настоски

Синофарм е помалку ефикасна против Делта-сојот, но штити од две клучни работи

Ана Ололовска

Чешка ќе донира 2,4 милиони дози вакцини на 12 земји, меѓу нив и на Македонија

Жарко Настоски

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Белгија повторно погодена од силно невреме – поплавени улици, куќи и возила

Ана Ололовска

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски