Белгија не е во можност да понуди нова голема помош за Украина

Од:

Залихите оружје на Белгија, со што земјата може да помогне за одбраната на Украина, веќе се исцрпуваат, изјави белгиската министерка за одбрана Лидивин Дедондер.

dobivaj vesti na viber

Според Дедондер, нејзината земја нема да биде во можност да најави нова голема помош. Белгиските власти биле во контакт со националните производители на оружје, за да се види што се има на залиха.

Од првите денови на војната што Русија ја води против Украина, Белгија за украинската војска обезбеди 5.000 пушки, 200 фрлачи на гранати, 3.800 тони гориво, средства за ноќно гледање и за лична заштита како и целосно ремонтирани хаубици М109.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он