Белгија ликвидира агенција на Исламска држава

Од:

Белгија успеа да ја „уништи“ таканаречената новинска агенција „Амак“ на терористичката група Исламска држава (ИД), јавија локалните медиуми.

Акцијата ја спровело белгиското обвинителство со помош на Европол. Се очекува денеска подоцна европската полициска служба да даде повеќе детали.

Белгиското обвинителство пред една година се обиде да ја прекине работата на Амак, но не успеало само да се справи со тоа. Белгиските власти овој пат побарале помош од европски експерти за извршување на голем електронски напад врз мрежите на таканаречената „новинска агенција“ на џихадистите. Напорите за спречување на работата на Амак траеле неколку дена.

Интернет страницата Амак служеше како место на кое терористите објавуваа соопштенија, меѓу кои и за преземање на одговорност за напади. Основачот на „агенцијата“ беше убиен во воздушен напад од страна на меѓународната коалиција против ИД во источна Сирија пред две години.

Би можело да ве интересира

Три лица загинаа, двајца се исчезнати при уривање на училишна зграда во Антверпен

Катерина Павлова-Николовска

Телефонска линија за помош на педофили се отвора во Белгија

Жарко Настоски

„Белгискиот Рамбо“, кој сакал да нападне џамија и да убие десетмина политичари, и натаму е во бегство

Жарко Настоски

Белгија паузира со вакцината Џонсон и Џонсон под 41-годишна возраст

Ана Ололовска

Продолжува потрагата по поранешниот белгиски војник, член на екстремната десница, поради закана кон познат виролог

Ана Ололовска

Масовна полициска акција во Белгија по поранешен војник заради закани кон вирологот Марк Ван Ранст

Ана Ололовска