Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Од:

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска изјави дека борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни.

dobivaj vesti na viber

Таа додаде дека руските сили, кои ја окупираа нуклеарната централа Запорожје на почетокот на војната, треба да ја предадат „целосната контрола“ врз нуклеарната централа на Украина.

Жан-Пјер посочи дека САД внимателно ја следат ситуацијата во Запорожје.

– За среќа, сензорите за радијација досега не покажаа никакви индикации за зголемени или абнормални нивоа на радијација, истакна Жан-Пјер.

Таа посочи дека САД се свесни за извештаите за рускиот третман на персоналот на нуклеарната централа и додаде: „Им честитаме на украинските власти и оператори за нивната посветеност на нуклеарната безбедност под овие тешки околности“.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за гранатирање и ракетирање на подрачјето каде е лоцирана нуклеарната централа Запорожје.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Путин почна да го подготвува населението за употреба на нуклеарно оружје

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден за нуклеарен армагедон

Лавров: НАТО отиде предалеку

Катерина Павлова-Николовска

Конфликт во рускиот државен врв

Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

А1он

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он