Бејли по заминувањето од Скопје во март ќе се пензионира од дипломатската работа

Од:

Американскиот амбасадор Џес Бејли на неговиот Твитер профил објави дека по напуштањето на Скопје во март, ќе се пензионира од дипломатската работа по 34 години поминати во Стејт департментот.

– Ми беше чест да работам со овој фантастичен тим, секој ден во изминативе четири години, напиша Бејли.

Тој им се заблагодари на сите пријатели и колеги низ земјава кои напорно работеле на заедничките цели, а се заблагодари и на одличното гостопримство и паметни совети.

– Американско-македонските односи се посилни од било кога, ништо не го симболизира тоа подобро од членството на земјава во НАТО, пишува Бејли.

На позицијата американски амбасадор во Македонија, Бејли ќе го замени Кејт Мери Бирнс.

Бирнс во моментот е заменик-шеф на мисијата во Амбасадата на САД во Грција. Претходно, таа била заменик-шеф на мисијата и заменик-постојан претставник во мисијата на САД во седиштето на ОБСЕ во Виена, работела и во американската амбасада во Мадрид, а подоцна била и на дипломатски задачи во Авганистан и во седиштето на НАТО во Брисел.

Би можело да ве интересира

Трамп би можел да го одржи говорот на републиканската конвенција во живо од Белата куќа

А1он

ВИДЕО: Американец се возел 15 километри закачен на шофершајбна од шлепер

А1он

Трамп: Го држиме вирусот под контрола, колку што можеме

А1он

САД и Кина на 15 август ќе се договараат за трговските врски

А1он

Кинески медиуми: Кина нема да ја дозволи американската „кражба“ на ТикТок

А1он

САД може да ги протераат сите кинески новинари, тврди уредник од Кина

А1он