Бегање од мобилизација: Двајца Руси со чамец пристигнале на Алјаска и побарале азил од Америка

Од:

Двајца Руси кои наводно бегаат од воена мобилизација поднеле барање за азил во САД откако пристигнале во Алјаска со брод, соопштија американските власти.

dobivaj vesti na viber

Минатиот месец рускиот претседател Владимир Путин прогласи делумна воена мобилизација поради војната во Украина, а Ројтерс објави дека десетици илјади мажи избегале од Русија и во странство за да избегнат да бидат мобилизирани.

Канцеларијата на американската сенаторка Лиза Мурковски, која ја претставува Алјаска, објави дека двајцата Руси тврдат дека бараат азил за да избегнат задолжителна воена служба.

Тие се пронајдени во близина на островот Сент Лоренс на Алјаска, на околу 64 километри од рускиот брег.

Гувернерот на Алјаска, Мајк Данливи изјави дека две лица пристигнале од Русија со брод и се сослушани.

– Не очекуваме континуирано доаѓање на поединци или групи поединци. Немаме индикации дека тоа ќе се случи, така што ова може да биде еднократно – рече гувернерот.

Американското Министерство за домашна безбедност потврди дека во вторникот пристигнале две лица.

– Лицата се транспортирани на сослушување, што го опфаќа и процесот на верификација, а потоа се обработени во согласност со важечките американски закони за имиграција – изјави портпаролот на министерството.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Битката за Бахмут: Необјаснивата упорност на Русија и жилавоста на Украинците

Британско разузнавање: Во Русија паѓа поддршката за војната на Путин

Захарова: НАТО и ЕУ да не држат лекции, и тие уништуваа енергетски мрежи, сетете се на Србија

Катерина Павлова-Николовска

Зимата ќе го намали темпото на војната, но целите на Путин не се променети

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Брод со украинска пченица стигна во Етиопија: „Испраќаме храна, испраќаме надеж

(ВИДЕО) Зеленски е „антихрист“ или „мал демон“ – дебата на руска телевизија