Бебе прогласено за мртво – излезе од болница живо и здраво

Од:

Бебето – чудо од Аргентина, кое во април беше предвремено родено и прогласено за мртво, па по 12 саати оживеаа во болничката мртовечница, пуштено е од болницата, бидејќи неговата состојба е стабилна.

Бебето било родено на 3 април, три месеци пред предвидениот рок, со тежина од 780 грама. По прегледот лекарите востановиле дека се работи за предвремено мртво родено новороденче.

Но кога 12 часа подоцна родителите биле повикани да го поледнат телото на своето новороденче и да се простат од него, шок. Бебето плачело и се мрдало.Детето било прекриено со мраз, но и покрај малата тежина успеало да преживее. По ова чудо лекарите започнале вистинска битка за спасување на девоченцето, кое родителите одлучиле да го крстат Лус Милагрос или во превод Пресвети Чуда.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Крвнички е убиен милионер, неговото тело е искасапено на делови

Горан Наумовски

Инфлацијата во Аргентина надмина 100 отсто

ВИДЕО: Аргентина ја совлада Панама со 2:0, Меси со 800 гола во кариерата

Предраг Петровиќ

Земјотрес со јачина од 6,4 степени во Аргентина

Ана Ололовска