Баварија најави бесплатни тестови за Ковид-19 на аеродромите

Од:

Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер, најави бесплатни тестови за коронавирус на аеродромите за повратниците од годишните одмори.

Баварија сака сите патници, кои со авион се враќаат од одмор, да направат тест на пристигнување.

Седер за германски ЗДФ најави дека на сите аеродромите ќе се направат центри за тестирање.

– Мора да се подготвиме за враќање на луѓето од одмор, рече тој.

Во Баварија допрва претстои летниот распуст, покраината во кога досега се регистрирани околу 50.000 заразени лица.

Би можело да ве интересира

Левичари запалиja салон за автомобили во Германија

Горан Наумовски

Пропадна референдумот во Берлин, не излегоа доволно гласачи

Горан Наумовски

Маж во Хамбург уби човек, а потоа се самоуби

(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

ВИДЕО: Возач на автомобил газеше пешаци на аеродром во Келн, има повеќе повредени

Ана Ололовска

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски