Баварија на границата со Австрија воведува станици за тестирање на Ковид-19

Од:

Германската покраина Баварија воведува станици за тестирање на Ковид-19 на граничните премини со Австрија.

Премиерот на Баварија, Маркус Седер изјави дека сака сите што влегуваат во Баварија да се тестираат, а се залага и во Берлин да биде усвоена законска основа за обврзно тестирање на патниците при влез во Германија.

Седер бара да се тестираат сите патници кои влегуваат во Германија по копнен, железнички или воздушен пат.

Тој додаде дека Баварија се подготвува да почне со обврзното тестирање откако сојузната држава ќе создаде законски услови.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

По три години Хонг Конг ја укинува обврската за носење маски

Ана Ололовска

ФБИ: Корона вирусот протече од лабораторија во Кина

Австрија изложена на критики поради издавање визи на руски пратеници кои се под санкции на ЕУ