Башеле: Во Сирија страдаат цивили и покрај примирјето

Од:

Комесарката на ОН за човекови права, Мишел Башеле денеска повика на итен прекин на непријателството во Идлиб, истакнувајќи дека најновото примирје во Сирија „повторно не успеа да ги заштити цивилите“.

– Ужасно е што цивилите се уште секојдневно страдаат во ракетни напади од воздух и од земја, рече Башеле по повод прекинот на огнот што требаше да биде применет пред речиси една недела.

Околу 350.000 Сиријци, претежно жени и деца, избегаа од офанзивата во провинцијата Идлиб од почетокот на декември и побараа прибежиште во пограничните области со Турција, соопштија Обединетите нации.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимка од судирот на протурските сили со сириската војска помогната од руските авиони

Ана Ололовска

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Лансирани ракети кон руски Сухој над Идлиб, пилотот успеа да ги избегне

Предраг Петровиќ

ЕУ повикува на прекин на огнот во Сирија

Ана Ололовска

ОН: Среде зима во североисточна Сирија 170.000 лица живеат под отворено небо