Башага и неговите министри го напуштија од Триполи

Од:

Ривалската влада на Либија објави дека го напушта главниот град Триполи, неколку часа по нејзиното пристигнување таму за да почне со работа, што предизвика тешки борби меѓу спротивставените милиции.

Фати Башага, кој беше именуван за премиер во февруари од парламентот во источниот град Тобрук, и неговите министри „го напуштија Триполи за да ја зачуваат безбедноста и безбедноста на граѓаните“, се наведува во соопштението од кабинетот на Башага.

Башага се обидува да ги преземе владините институции во Триполи, но премиерот Абдулхамид Дбеибах инсистира на тоа дека власта ќе ја отстапи само на избраниот наследник.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бродот „Оушн Викинг“ спаси 158 мигранти во Медитеранот

Ана Ололовска

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

А1он

Преговорите меѓу двете ривалски влади во Либија без договор за избори

А1он

Либија има двајца премиери по спорното гласање во Парламентот

А1он

„Ал Арабија“: Обид за атентат врз либискиот премиер

Ана Ололовска