Баросо апелира за обнова на израелско-палестинските преговори

Од:

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо денеска, за време на состанокот со палестинскиот премиер Салам Фајад во Рамала апелираше за повторно почнување на израелско-палестинските преговори.

– Пореметувањата во арапскиот свет, чии сме сведоци, треба да бидат мотив, а не пречка за обновување на преговорите, рече Баросо.

Тој нагласи дека ставањето крај на израелско-палестинскиот конфликт е „стратешки приоритет“ на ЕУ.

Тој вчера ја почна својата прва посета на Израел и на палестинските територии, од кога е избран за претседател на Еврокомисијата.

Израелско-палестинските преговори блокирани се од септември 2010 и покрај напорите на Четворката за Блискиот исток, составена од САД, ЕУ, Русија и ОН.

Би можело да ве интересира

Абас побара од САД повторно отворање на конзулатот во Источен Ерусалим

Ана Ололовска

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шестмина палестински милитанти избегаа од еден од најстрогите затвори во Израел

Бенет: Додека сум јас премиер нема да има анексија, ниту палестинска држава

Ана Ололовска

ОН: Палестинските деца заслужуваат безбедност, не само образование

Ана Ололовска

Палестинците пуштаат запаливи балони, Израелците одговорија со бомбардирање

Leave a Comment

14 − 8 =