Барние: Не постои можност Брисел и Лондон да склучат трговски договор пред Брегизт

Од:

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние смета дека нема можност Брисел и Лондон да успеат да склучат договор за слободна трговија до март 2019 година, кога Велика Британија ќе ја напушти Унијата.

Според него, во моментот на Брегзит ќе биде подготвена само политичка декларација во која ќе бидат наведени идните трговски односи.

– Усогласувањето на договорот за слободна трговија ќе одземе повеќе време, изјави Барние и додаде дека не треба да има „никакво отстапување“ од страна на Велика Британија за висината на „сумата по разводот“ која беше договорена минатата недела, доколку Лондон сака да преговара за идните односи.

Тој изрази надеж дека на почетокот на следната година ќе може да се претстави почетната варијанта на договорот за Брегзит.

Би можело да ве интересира

Годишната инфлација се забрза во август во 26 земји од ЕУ

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

Милановиќ и Ѓукановиќ: Црна Гора е заложник на незаинтересираноста на ЕУ

А1он

Историски пакт на САД, Британија и Австралија – жестоки критики од Кина

Катерина Павлова-Николовска

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан, останатите земји од регионот подготвени да учествуваат во дијалогот за иднината на Европа

А1он

ЕУ собра пет милијарди евра на првата аукција на заеднички должнички хартии од вредност

А1он