Барние: Договорот за Брегзит изгледа „се потежок“

Од:

Постигнувањето договор со Велика Британија за измените во договорот за Брегзит до крајот на неделава изгледа „се потешко“, изјави главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние.

– Крајно време е добрите намери да се претворат во правен текст, рече Барние денеска во Луксембург пред состанокот со министрите за европски прашања на кој ќе ги информира за во преговорите.

– Постигнување договор сè уште е можно, но секој договор треба да му одговара на секого, рече тој.

Лондон и Брисел се обидуваат да постигнат договор до крајот на неделава, додека се ближи крајниот рок за заминување на Велика Британија од Унијата, кој моментално е е поставен на 31 октомври.

Ако Велика Британија замине без договор – Брегзит без договор – тоа би било „катастрофа“, рече денеска во Луксембург германскиот државен министер за Европа, Мајкл Рот.

Министрите од сите земји-членки на ЕУ, освен Велика Британија, денеска се очекува да разговараат за шансите за постигнување договор или да се договорат за продолжување на рокот за Брегзит.

Целото внимание сега е свртено кон самитот на лидерите на ЕУ кој почнува во четврток.

Но, каков било договор што ќе го склучат Лондон и Брисел, до крајот на месецот ќе треба да помине во британскиот и европските парламенти.

Друга потенцијална опција би била продолжување на рокот, иако британскиот премиер Борис Џонсон беше категоричен ќе се спротивстави на тоа.

Би можело да ве интересира

Корбин ја претстави изборната програма на британските лабуристи

Татјана Ташкова

Британскиот принц Ендру се повлекува од јавниот живот поради аферата со Епстајн

Татјана Ташкова

Разбиена меѓународна група вмешана во трговија со луѓе во Романија и Британија

Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Ана Ололовска

По Брегзит, граѓаните од ЕУ ќе имаат ист статус во Британија како и другите имигранти

Ана Ололовска

Борис Џонсон: Сите кандидати на конзервативците ќе гои поддржат договорот за брегзит

Ана Ололовска