Банди го зазедоа Хаити: Силуваат жени, мачат мажи со стопена пластика, убиваат деца

Од:

Во Порт-о-Пренс не можете да ги видите границите, но мора да знаете каде се тие. Вашиот живот може да зависи од тоа. Ривалските банди го поделија меѓу себе главниот град на Хаити, па киднапираат, силуваат и убиваат по своја волја. Со крв си ја обележуваат територијата. Ако преминете од територијата на една банда на друга, можеби нема да можете да се вратите.

Оние кои живеат овде носат ментална мапа која го дели овој град на зелени, жолти и црвени зони. Зелената значи дека нема банди, жолтата може да биде безбедна денес, а утре смртоносна, а црвената е забранета област. Зелениот простор се намалува бидејќи добро вооружените банди ја прошируваат својата моќ, пишува Би-Би-Си.

Вооружените групи контролираат и тероризираат најмалку 60% од главниот град и неговата околина, нагласуваат организациите за човекови права на Хаити. Тие го опколија градот, контролирајќи ги сите влезови. И ОН велат дека бандите убиле речиси 1.000 луѓе меѓу јануари и јуни оваа година.

Порт-о-Пренс се наоѓа помеѓу зелените падини и сините води на Карибите. Тој е тешко оптоварен со негрижа. Ѓубрето на места е до колена. Во моментов нема шеф на држава (последниот беше убиен на функцијата), нема функционален парламент (бандите ја контролираат областа околу него), а премиерот поддржан од САД, Ариел Хенри не доби мандат на изборите и е прилично непопуларен.

Хаити е нефункционален како земја бидејќи луѓето страдаат од кризи кои се преклопуваат. Речиси половина од населението – 4,7 милиони Хаиќани – се соочуваат со акутен глад. Во главниот град околу 20.000 луѓе гладуваат, што е невидено во овој дел на Америка. Се врати и смртоносната колера, но најголемото зло се вооружените банди.

Часовникот може да се постави според нив. Утринскиот шпиц – помеѓу 6 и 9 часот наутро – е време за киднапирања. Многумина беа киднапирани на улица додека оделе на работа. Други станаа мета за време на попладневниот шпиц – од 15 до 18 часот. Малкумина излегуваат овде откако ќе се стемни.

Киднапирањето е растечка индустрија. Од јануари до октомври годинава биле пријавени 1.107 киднапирања. За некои банди тоа е главниот извор на приход. Откупот може да се движи од 200 до 1 милион долари. Повеќето киднапирани се враќаат живи – ако се плати откуп – но се принудени да страдаат.

„Мажите се тепани и палени со стопена пластика. Жените и девојките се изложени на групно силување. Ова ги охрабрува роднините да најдат пари за да го платат откупот. Понекогаш киднаперите ги повикуваат роднините да го слушаат силувањето на нивните мобилни телефони“, вели Гедеон Жан од хаитскиoт Центар за анализа и истражување на човековите права.

Странците се возат со оклопни возила. Ова обично е резервирано за првите линии во воените зони како Украина, но во Порт-о-Пренс стана неопходно да се одвратат киднаперите. Ова е заштита што многумина овде не можат да си ја дозволат. Хаити е најсиромашната земја на западната хемисфера, подложна на природни и политички катастрофи.

Би можело да ве интересира

Хаити ги доби првите пратки вакцини против колера од СЗО

А1он

УНИЦЕФ: Сè поголем број деца на Хаити заболуваат од колера

Ана Ололовска

Гутереш: ОН под итно треба да распореди меѓународни специјализирани воени сили на Хаити

Ана Ололовска

Хаити бара меѓународни сили поради проблемот со насилството

ОН го осудуваат зголемувањето на бројот на жртвите и кршењето на основните човекови права на Хаити

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Хаити поплавени илјадници домови

Ана Ололовска